Y5/9-2BKHU
New product
Back Order
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Type(Smart/Feature/Tablet) | Smartphone |
| Display Size | 5.6'' - 6.0'' |
| Proccessor | Quad Core 2.0GHz - 2.4GHz |
| Memory | 16GB |
| Ram | 2GB |
| Main Camera (Back) | 13MP |
| Front Camera | 5MP |
| Bluetooth / Wifi | Bluetooth + Wifi |
| Connector | microUSB |
| Network | GSM 2G + 3G + LTE/4G |
| NETWORK | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|
| LAUNCH | Announced | 2019, April |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2019, May |
| BODY | Dimensions | 147.1 x 70.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.79 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 146 g (5.15 oz) | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 5.71 inches, 81.4 cm2 (~78.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| PLATFORM | OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
|---|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) | |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| MAIN CAMERA | Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | Single | 5 MP, f/2.2 |
|---|---|---|
| Video |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| Active noise cancellation with dedicated mic |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS | |
| NFC | Yes (market/region dependent) - AMN-LX1 only | |
| Radio | FM Radio | |
| USB | microUSB 2.0 |
| FEATURES | Sensors | Accelerometer, proximity |
|---|
| BATTERY | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
|---|
| MISC | Colors | Midnight Black, Modern Black, Sapphire Blue, Amber Brown |
|---|---|---|
| Models | AMN-LX9, AMN-LX1, AMN-LX2, AMN-LX3 | |
Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.