A505-2CR128SA
New product
Back Order
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Type(Smart/Feature/Tablet) | Smartphone |
| Display Size | 6.1'' - 6.9'' |
| Proccessor | Octa Core 2.0GHz - 2.4GHz |
| Memory | 128GB |
| Main Camera (Back) | 25MP + 8MP + 5MP |
| Front Camera | 25MP |
| Bluetooth / Wifi | Bluetooth + Wifi |
| Connector | USB Type-C |
| Network | GSM 2G + 3G + LTE/4G |
| NETWORK | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|
| LAUNCH | Announced | 2019, February |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2019, March |
| BODY | Dimensions | 158.5 x 74.7 x 7.7 mm (6.24 x 2.94 x 0.30 in) |
|---|---|---|
| Weight | 166 g (5.86 oz) | |
| Build | Front glass, plastic body | |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| PLATFORM | OS | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|---|
| Chipset | Exynos 9610 (10nm) | |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) | |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 512 GB (dedicated slot) |
|---|---|---|
| Internal | 64/128 GB, 4/6 GB RAM |
| MAIN CAMERA | Triple | 25 MP, f/1.7, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | Single | 25 MP, f/2.0 |
|---|---|---|
| Features | HDR | |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| Active noise cancellation with dedicated mic |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | |
| NFC | Yes (market dependent) | |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|---|
| ANT+ |
| BATTERY | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery | |
|---|---|---|
| Charging | Fast battery charging 15W |
| MISC | Colors | Black, White, Blue, Coral |
|---|---|---|
| SAR EU | 0.27 W/kg (head) 1.39 W/kg (body) | |
Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.